Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2024 – podsumowanie wyścigu

Przebieg wyścigu

Esteban wystartował z pozycji P17 na nowym komplecie pośrednich opon. Na 7 okrążeniu zjechał na pit stop po nowy komplet twardych opon. Do mety dojechał na pozycji P13. Najszybsze okrążenie: 1 min 3.481 s.

Pierre rozpoczął wyścig z pozycji P17 na komplecie nowych opon pośrednich. Nie ukończył wyścigu.

 

Wypowiedzi

Esteban Ocon:

„Realistycznie rzecz biorąc, to wszystko, co mogliśmy osiągnąć dzisiaj w wyścigu. Potraktowaliśmy to jako kolejną okazję, aby dowiedzieć się więcej o samochodzie. Na początku panował chaos, więc dobrze sobie poradziliśmy, utrzymując czystość i wykorzystując okazje do awansu. Było kilka momentów ścisłej rywalizacji koło w koło, co czasami było dobre. Po prostu nie jesteśmy wystarczająco szybcy, aby zdobywać punkty w tym momencie. Będziemy trzymać głowy wysoko i dalej pracować, aby znaleźć dobrą formę. W tym tygodniu jestem w Enstone i nie mogę się doczekać spotkania tam ze wszystkimi i wspólnej ciężkiej pracy nad poprawą naszej obecnej sytuacji. Australia to nasza kolejna szansa i nie mogę się jej doczekać”.

 Pierre Gasly:

„Oczywiście to dla nas rozczarowujący dzień w Dżuddzie. Mieliśmy problem ze skrzynią biegów na okrążeniu formującym, podczas którego straciliśmy szósty bieg, a następnie synchronizację wszystkich pozostałych biegów, więc musieliśmy wycofać samochód. Musimy zbadać, dlaczego tak się stało, ponieważ kosztowało nas to dzisiaj cenny czas na torze. To rozczarowujące dla całego zespołu, ponieważ wszyscy pracują naprawdę ciężko, wnosząc dobrą energię przez cały weekend, ale sprawy nie układają się po naszej myśli. W tej chwili nie jest to łatwe, ale musimy podnosić głowy i dalej pracować, aby znaleźć wydajność, której nam brakuje. Będziemy trzymać się razem i pojedziemy do Australii gotowi, aby wystartować ponownie”.

Bruno Famin, szef zespołu:

„Powiedzieliśmy, że to będzie trudny początek sezonu, a pierwsze tygodnie z testami i dwoma Grand Prix były bardzo trudne. Nawet jeśli nadchodzą aktualizacje, musimy zrozumieć nasz brak wydajności. A dzisiaj musimy zbadać problem ze skrzynią biegów, który kosztował Pierre’a cenny czas na torze. Jest tylko jedna rzecz, którą możemy zrobić, a mianowicie kontynuować ciężką wspólną pracę, aby poprawić obecną sytuację, w której się znaleźliśmy. Uznanie należą się fabrykom w Enstone i Viry oraz zespołowi przytorowemu za ich fantastyczne nastawienie i wytrwałość w szybkiej poprawie naszego aktualnego poziomu wydajności. Następny przystanek: Australia.”

 

Klasyfikacja generalna

Klasyfikacja kierowców:

1. Max Verstappen – Red Bull Racing – 51 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull Racing – 36 punktów
3. Charles Leclerc – 28 punktów

17. Esteban Ocon – BWT Alpine F1 Team – 0 punktów
21. Pierre Gasly – BWT Alpine F1 Team – 0 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów:

1. Red Bull Racing – 87 punktów
2. Scuderia Ferrari – 49 punktów
3. McLaren – 28 punktów
4. Mercedes – 26 punktów
5. Aston Martin – 13 punktów
6. Haas – 1 punkty
7. Williams – 0 punktów
8. Kick Sauber – 0 punktów
9. Visa CashApp RB – 0 punktów
10. BWT Alpine F1 Team – 0 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności