Grand Prix Australii 2024 – zapowiedź weekendu wyścigowego

Zespół BWT Alpine F1 udaje się do Melbourne na 3. rundę Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2024, Grand Prix Australii.

W zapowiedzi zespołu przed Grand Prix Australii:

 

  • Bruno Famin spogląda w przyszłość na Melbourne i wspomina pierwsze dwa wyścigi sezonu.
  • Esteban Ocon i Pierre Gasly dzielą się swoimi przemyśleniami na temat kolejnej okazji, aby dowiedzieć się więcej o A524.
  • Alpine Academy pojawia się wraz z FIA Formułą 2 i FIA Formułą 3 w trakcie tego weekendu Grand Prix.
  • Kierowca rezerwowy Jack Doohan przygotowuje się do powrotu na rodzimy teren, gdzie wraz ze swoim ojcem Mickiem weźmie udział w „Demonstracji Doohana”.

 

 

Bruno Famin, szef zespołu:

 

Potrzebny postęp

To był trudny początek sezonu. I rzeczywiście, było trudniej, niż się spodziewaliśmy. Musimy dalej czynić postępy i lepiej rozumieć, dlaczego brakuje nam wydajności i ostatecznie, w jaki sposób możemy ulepszyć pakiet. Najwyraźniej mamy problemy, które należy szybko rozwiązać. Wspaniale było gościć obu kierowców wyścigowych w Enstone w zeszłym tygodniu. Oprócz obowiązków na symulatorze w ramach przygotowań do dwóch kolejnych wyścigów, obaj kierowcy spędzili czas z zespołem, aby przekazać informacje o tym, co czują za kierownicą bolidu i udzielić wskazówek, jak poradzić sobie w obecnej sytuacji. Wszyscy ciężko pracują i niewątpliwie praca ta będzie kontynuowana, abyśmy mogli poprawić naszą pozycję.

 

Wyścig po drugiej stronie globu

Zawsze wspaniale jest ścigać się w Australii. Albert Park to dobry tor, synonim Formuły 1, który stwarza wiele wyzwań. Nie jest to konwencjonalny tor, ponieważ jest używany tylko w niepełnym wymiarze godzin przez cały rok. Wiele zakrętów pokonuje się ze średnią prędkością, a trasa jest dość techniczna. Jest jeszcze drugie wyzwanie dla nas wszystkich, polegające na zmaganiu się z zmęczeniem spowodowanym zmianą strefy czasowej z europejskiej, w jakiś sposób rekompensowane zapałem australijskich fanów. To wszystko jest częścią wyścigów w Australii i wiem, że zespół i kierowcy są gotowi na wyzwanie w ten weekend i dadzą z siebie wszystko, aby uzyskać jak najlepszy wynik zespołu.

 

Esteban Ocon

 

Nowa okazja

Każdy wyścig niesie ze sobą nowe możliwości, więc z nowym optymizmem wyruszamy do Australii, aby spróbować podjąć walkę z otaczającymi nas zespołami. Znamy ograniczenia naszego obecnego pakietu i wiemy, że musimy być na szczycie za każdym razem, gdy wychodzimy na tor. Nie tylko z mojej strony za kierownicą, ale także ze strony zespołu odpowiedzialnego za strategię, pit-stopy i optymalizację ustawień. Rywalizacja w tym roku jest bardzo zacięta i – jak widzieliśmy podczas ostatniego wyścigu w Dżuddzie – punkty są niezwykle cenne i mogą bardzo szybko zmienić ogólny obraz mistrzostw.

 

Życie w parku

Albert Park to szybki i przyjemny do jazdy tor, stanowiący wyjątkowe wyzwanie w kalendarzu Formuły 1. Tor ma wszystkie cechy normalnego toru ulicznego, ale wykorzystuje drogi obwodowe parku publicznego. Element toru ulicznego oznacza, że w niektórych obszarach ściany są blisko siebie i margines błędu jest bardzo mały. Ponieważ drogi są wykorzystywane do regularnego ruchu przez cały rok, nawierzchnia toru może być nieco wyboista, a prędkość wzrasta z każdą sesją w miarę ewolucji toru. Pogoda w Melbourne również może być nieprzewidywalna, ponieważ w ciągu jednego dnia występują cztery pory roku, więc musimy zachować czujność i być gotowi do reagowania na zmienne warunki.

 

Różnica czasu

Jednym ze szczególnych czynników podczas przygotowań do wyścigu w Australii jest pokonanie jetlagu, spowodowanego zmianą strefy czasowej i ograniczenie czasu potrzebnego organizmowi na aklimatyzację do różnicy czasu. Przylatując z Europy, zwykle jest to około 10 lub 11 godzin różnicy i jest to coś, nad czym bardzo ciężko pracuję z moim trenerem. Zaczyna się już na kilka dni przed lotem i powoduje nieco późniejsze przesunięcie rytmu snu i pobudki. Następnie potrzebujesz strategii, kiedy odpocząć podczas poszczególnych lotów, aby mieć pewność, że przybędziesz o właściwej porze dnia. Nie jest to łatwe do opanowania, ale fani w Australii są niesamowici i zawsze dodają nam energii!

 

Statystyki Estebana w Grand Prix Australii

Starty w Australii: 4

Punkty w Australii: 7

Średnia punktów: 1,75

Najlepsza pozycja na starcie: 8. (2022)

Najlepszy wynik: 7 (2021)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 17.768 s (2023)

Najszybsze okrążenie: 1 min 21.203 s (2023)

 

Czy wiesz, że?

Esteban zdobył swoje pierwsze punkty w karierze podczas GP Australii 2017 na torze Albert Park, kiedy zajął dziesiąte miejsce.

 

Pierre Gasly

 

Odpryskiwanie

Zdecydowanie czuję się gotowy na kolejną okazję w Melbourne w ten weekend. Nie był to początek sezonu, jakiego oczekiwaliśmy, ale faktycznie spodziewaliśmy się, że będzie dla nas wyzwaniem – i rzeczywiście tak było. W zeszłym tygodniu byłem w Enstone przez kilka dni. Dobrze było spędzić czas z wieloma różnymi ludźmi i omówić kilka spraw, które możemy ulepszyć. Poświęciłem także trochę czasu na odprawie całego zespołu, aby powiedzieć kilka słów na temat moich wrażeń z wnętrza samochodu. Widzę ogromny głód i motywację u każdego w zespole, aby poprawić naszą sytuację. Będziemy dalej pracować, a w ten weekend pojawimy się w Australii, aby lepiej rozumieć, co mamy w rękach.

 

Na zielonej trawie

Albert Park to świetne miejsce dla Formuły 1. To zawsze niesamowity weekend z atmosferą i pasją fanów do sportów motorowych. To właśnie czyni go wyjątkowym. To tymczasowy tor, który niesie ze sobą różne wyzwania. Na początku weekendu wyścigowego przyczepność może być dość niska, zanim warunki na torze się poprawią, więc jest to miejsce, w którym ostrożnie poprawia się czas okrążeń. Zawsze lubiłem ścigać się w Melbourne i nie mogę się doczekać rozpoczęcia weekendu wyścigowego.

 

Wyzwania na torze i poza nim

Australia to jeden z trudniejszych wyścigów w kalendarzu pod względem zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej. Nie jest łatwo się z tym pogodzić i każdy ma różne strategie, aby zmniejszyć skutki jet lagu. Wyleciałem kilka dni wcześniej niż zwykle, aby odwiedzić Sydney przed wyścigiem w Melbourne. Miejmy nadzieję, że kilka dodatkowych dni pomoże, zanim przystąpimy do weekendowych zajęć. Po prostu lubię pozostać aktywny, utrzymywać energię, a potem zacząć ze świeżym umysłem, gdy wszystko zacznie się układać w Melbourne. Czuję się gotowy!

 

Statystyki Pierre'a w Grand Prix Australii

Starty w Australii: 4

Punkty w Australii: 2

Średnia punktów: 0,5

Najlepsza pozycja na starcie: 9. (2023)

Najlepszy wynik: 9. (2022)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 17.675 s (2022)

Najszybsze okrążenie: 1 min 20.995 s (2022)

 

Czy wiesz, że?

W zeszłym roku Pierre zakwalifikował się w Melbourne na dziewiątym miejscu, co oznacza, że po raz pierwszy w historii na tym torze dotarł do Q3.

 

Alpine Academy

Alpine Academy dołączy do Formuły 1 w Melbourne w ten weekend, a FIA Formuła 2 i FIA Formuła 3 powrócą do Albert Park drugi rok z rzędu.

 

Victor Martins (ART Grand Prix) i Kush Maini (Invicta Racing) wyruszą na tor w 3. rundzie FIA Formuły 2. Po udanym weekendzie w Arabii Saudyjskiej, gdzie zapewnił sobie pierwsze podium w sezonie 2024, Kush wróci do Melbourne, gdzie w 2023 r. zdobył swoje pierwsze podium w Formule 2, zajmując trzecie miejsce w wyścigu sprinterskim. Victor będzie chciał rozpocząć mistrzostwa w 2024 roku po dwóch pełnych wyzwań weekendach na Bliskim Wschodzie.

 

Gabriele Minì (PREMA Racing), który w zeszłym roku zdobył swoje pierwsze podium w FIA Formule 3 w Melbourne, stanie obok Nikoli Tsolova (ART Grand Prix) i Sophii Flörsch (Van Amersfoort Racing) w drugiej rundzie FIA Formuły 3. Kierowcy będą starali się jak najlepiej wykorzystać weekend, aby zapewnić sobie niezbędne punkty w mistrzostwach przed siedmiotygodniową przerwą w kalendarzu wyścigów.

 

Demonstracja Doohana

Jack Doohan przygotowuje się do weekendu Grand Prix u siebie w Melbourne. Australijczyk będzie w ten weekend pełnić obowiązki kierowcy rezerwowego w zespole BWT Alpine F1. Kierowca przez cały weekend weźmie udział w Demonstracji Doohana, podczas której wraz ze swoim ojcem Mickiem będzie jeździł samochodem Formuły 1 Benetton B200 z 2000 roku. Okazją do tego wydarzenia jest uczczenie 30. rocznicy zdobycia przez Doohana seniora pierwszego z pięciu kolejnych tytułów mistrza świata w motocyklach klasy 500 cm3 w 1994 r.

 

Okrążenia demonstracyjne odbędą się według czasu australijskiego w następujących porach:

Sobota: 9:55 – 10:20 i 15:15 – 15:30

Niedziela: 13:35 – 13:50

 

Jack Doohan, kierowca rezerwowy zespołu BWT Alpine F1 Team: „Jestem bardzo podekscytowany możliwością bycia na torze z tatą w Albert Park podczas weekendu Grand Prix Australii. To właściwie pierwszy raz, kiedy dzielimy tor ze mną w samochodzie i nim na motocyklu, więc będzie to niesamowicie wyjątkowy moment. To świetna okazja, aby świętować jego sukces przed australijskimi fanami. Dla mnie jest to wyjątkowa okazja, aby poprowadzić samochód Formuły 1 po tak kultowym torze. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będę się tu ścigać bolidem F1! To mój cel i ciężko pracuję, aby osiągnąć swoje największe marzenie.

 

 

Terminy sesji

Czwartek, 21 marca

22:50-23:35 – Trening Formuły 3

 

Piątek, 22 marca

00:00-00:45 – Trening Formuły 2

02:30-03:30 – Pierwszy trening FIA Formuły 1

04:00-04:30 – Kwalifikacje FIA Formuły 3

06:00-07:00 – Drugi trening FIA Formuły 1

07:30-08:00 – Kwalifikacje FIA Formuły 2

 

Sobota, 23 marca

01:15-02:00 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 3

02:30-03:30 – Trzeci trening FIA Formuły 1

04:15-05:05 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 2

06:00-07:00 – Kwalifikacje FIA Formuły 1

23:05-23:55 – Wyścig główny FIA Formuły 3

 

Niedziela, 24 marca

01:35-02:40 – Wyścig główny FIA Formuły 2

05:00-07:00 – Wyścig FIA Formuły 1

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności