Grand Prix Japonii 2024 – podsumowanie wyścigu

Przebieg wyścigu

Esteban wystartował z pozycji P15 na nowym komplecie miękkich opon. Na 19. okrążeniu zjechał na pit stop po nowy komplet twardych opon, następnie w boksach pojawił się także na 33. okrążeniu, zakładając nowy komplet opon pośrednich. Do mety dojechał na pozycji P15. Najszybsze okrążenie: 1 min 36.232 s.

 

Pierre rozpoczął wyścig z pozycji P17 na komplecie nowych opon miękkich. Na 16 okrążeniu pojawił się w alei serwisowej, by założyć nowy komplet twardych opon. Ponownie na zmianę kół zjechał na 32 okrążeniu, by otrzymać nowy komplet twardego ogumienia. Do mety dojechał na pozycji P16. Najszybsze okrążenie: 1 min 37.505 s.

 

Wypowiedzi

Esteban Ocon:

„To nie był łatwy wyścig. Na początku odnieśliśmy pewne obrażenia, a potem wypróbowaliśmy różne opcje strategiczne, aby dać nam szansę na walkę. Ostatecznie jednak nie byliśmy dzisiaj wystarczająco szybcy, aby konkurować z otaczającymi nas rywalami i utrzymać ich w tyle po wznowieniu rywalizacji. Szkoda, że bolid ucierpiał, jednak nie sądzę, żeby miało to ogromny wpływ na ogólny obraz wyścigu. Mieliśmy problemy z tempem wyścigowym w porównaniu z kwalifikacjami, więc mamy wiele do sprawdzenia i mamy nadzieję, że wrócimy silniejsi na następny wyścig w Szanghaju”.

 

Pierre Gasly:

„Niestety, to było dla nas długie popołudnie na Suzuce. Jest kilka pozytywów, w tym dwa bardzo mocne starty z pól. Podczas drugiego, po czerwonej fladze, wyprzedziłem Haasa, potem Estebana, a potem dołączyłem do Yukiego [Tsunody]. W tamtym momencie znalazłem się pomiędzy dwoma bolidami w wyniku niefortunnego wypadku wyścigowego. Tym samym jednak, w wyniku uszkodzenia doznałem znacznego uszkodzenia podłogi – co kosztowało mnie około 30 punktów docisku – a co za tym idzie – wpływało na czas okrążenia. Od tego momentu był to bardzo trudny wyścig, nie mogliśmy zrobić nic innego, jak tylko cisnąć tak mocno, jak to możliwe. Nie jest to miejsce, w którym chcielibyśmy być, ale dobrze, że w ten weekend wprowadziliśmy pierwsze ulepszenia do samochodu. Musimy dalej rozwijać tę koncepcję, dostarczać części tak szybko, jak to możliwe, gdy ich potrzebujemy, aby poprawić naszą obecną pozycję”.

 

Bruno Famin, szef zespołu:

„Nasz wyścig został zakłócony przez uszkodzenia obu samochodów podczas drugiego startu z pól w wyniku wypadku wyścigowego. Obydwa samochody doznały znacznych strat w docisku, co kosztowało nas osiągi i czas okrążenia. Mimo to brakuje nam tempa i musimy się poprawiać we wszystkich obszarach oraz wprowadzać ulepszenia samochodu”.

 

Klasyfikacja generalna

Klasyfikacja kierowców:

1. Max Verstappen – Red Bull Racing – 77 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull Racing – 64 punktów
3. Charles Leclerc – Scuderia Ferrari – 59 punktów

18. Esteban Ocon – BWT Alpine F1 Team – 0 punktów
19. Pierre Gasly – BWT Alpine F1 Team – 0 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów:

1. Red Bull Racing – 141 punktów
2. Scuderia Ferrari – 120 punktów
3. McLaren – 69 punktów
4. Mercedes – 34 punktów
5. Aston Martin – 33 punktów
6. Visa CashApp RB – 7 punktów
7. Haas – 4 punkty
8. Williams – 0 punktów
9. Kick Sauber – 0 punktów
10. BWT Alpine F1 Team – 0 punktów

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności