Grand Prix Chin 2024 – zapowiedź weekendu wyścigowego

Zespół BWT Alpine F1 Team udaje się do Szanghaju na 5. rundę Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2024, Grand Prix Chin.

W zapowiedzi zespołu przed Grand Prix Chin:

 

  • Bruno Famin dostarcza aktualnych informacji o zespole i przedstawia jego ambicje wobec Chin.
  • Esteban Ocon i Pierre Gasly przygotowują się do powrotu Formuły 1 do Szanghaju po raz pierwszy od sezonu 2019.

 

 

Bruno Famin, szef zespołu:

 

Duże wyzwanie

Ostatni wyścig w Japonii pokazał, jak duże wyzwanie stoi przed nami, aby poprawić nasz poziom osiągów. Musimy poprawić osiągi samochodu, aby walczyć o wyższe pozycje. Poziom musi zostać podniesiony we wszystkich obszarach, abyśmy mogli wydostać się z tego trudnego momentu. Chociaż dobrze było wprowadzić pierwsze aktualizacje samochodu na Suzuce, musimy zrobić więcej. Zespół pracował niezwykle ciężko i udało nam się w ten weekend dokonać modernizacji jednego samochodu, o jeden wyścig wcześniej niż planowaliśmy. Obecnie czeka nas powrót do Szanghaju w ten weekend na pierwsze zawody sprinterskie w sezonie.

 

Powrót do Szanghaju

Minęło pięć lat, odkąd Formuła 1 ścigała się w Chinach. To długi czas w Formule 1, która w ten weekend przyniesie wyjątkowe wyzwania wszystkim zespołom i kierowcom. Samochody różnią się całkowicie od specyfikacji na rok 2019, więc przygotowania różniły się od normalnych. To dobry tor z długimi prostymi i kilkoma bardzo długimi zakrętami, co w przeszłości powodowało dużą degradację opon. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to weekend sprinterski, mamy mniej przygotowań, dlatego tak ważne jest, aby być gotowym od samego początku. Obaj kierowcy byli w zeszłym tygodniu w Enstone na symulatorze i poświęcali czas, aby jak najlepiej przygotować się na to wyzwanie.

 

Esteban Ocon

 

Nacisk na wydajność

Wyścig w Japonii był trudny dla zespołu. Samochód wydawał się bardziej konkurencyjny w kwalifikacjach, gdzie ponownie udało nam się awansować do Q2. Było to jednak jedynie niewielkie pocieszenie, biorąc pod uwagę ostateczny przebieg wyścigu. Finalnie zabrakło nam tempa, aby konkurować i nawet gdyby nie doszło do spadku wydajności, nie zmieniłoby to drastycznie wyniku wyścigu. Ulepszenia, które wprowadziliśmy na Suzuce były zgodne z naszymi oczekiwaniami i wiem, że zespół w bazie pracuje niezwykle ciężko, aby zapewnić lepsze osiągi samochodu w nadchodzących wyścigach.

 

Powrót do Chin

Ten weekend będzie trochę jak wyjazd na nowy tor, ponieważ minęło pięć lat od ostatniego wyścigu Formuły 1 w Chinach. W zeszłym tygodniu byłem na symulatorze w Enstone i ciężko pracowałem z inżynierami, aby przygotować się na weekend, szczególnie biorąc pod uwagę, że jest to weekend sprinterski i mamy mniej czasu na treningi na torze. Miło było zapoznać się z torem i ocenić różne opcje ustawień. Tor w Szanghaju charakteryzuje się interesującą mieszanką wolnych, średnich i szybkich zakrętów, a także kilometrową prostą. Dlatego też istnieje naturalny kompromis pomiędzy siłą docisku podczas pokonywania zakrętów a zmniejszeniem oporu na linii prostej. Szanghaj to tor, po którym lubię jeździć i w przeszłości stoczyłem na nim kilka dobrych bitew. Miło jest wrócić do Chin i nie mogę się doczekać ponownego spotkania chińskich fanów na trybunach!

 

Weekend sprinterski

Wyścig w Szanghaju oznacza początek dwóch weekendów sprinterskich z rzędu i pierwszy taki weekend wyścigowy w sezonie 2024. W przeszłości widzieliśmy, że weekendy ze sprintem zazwyczaj dostarczają różnych zmiennych i otwierają nowe możliwości. Schemat ostatnich wyścigów pokazał, że jesteśmy bardziej konkurencyjni w kwalifikacjach, na pojedynczym okrążeniu, dlatego musimy ocenić, w jaki sposób możemy maksymalnie wykorzystać zmieniony format sprintu. Tradycyjnie w Szanghaju degradacja opon była dość wysoka, co prowadziło do mieszanych strategii i kilku interesujących bitew w drugiej fazie wyścigu. Dlatego jako zespół musimy dokładnie ocenić strategię dotyczącą opon na każdą sesję i upewnić się, że zajmiemy najlepszą możliwą pozycję startową zarówno podczas Sprintu, jak i Grand Prix.

 

Statystyki Estebana w Grand Prix Chin

Starty w Chinach: 2

Punkty w Chinach: 1

Średnia punktów: 0,5

Najlepsza pozycja na starcie: 12. (2018)

Najlepszy wynik: 10. (2017)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min  33.057 s (2018)

Najszybsze okrążenie: 1 min 37.036 s (2017)

 

Czy wiesz, że?

Esteban czekał o rok dłużej niż większość kierowców, jeśli chodzi o ściganie się na torze Shanghai International Circuit, ponieważ jego ostatni występ na tym torze miał miejsce w 2018 roku.

 

Pierre Gasly

 

Nacisk na progres

Japonia była dla nas trudnym wyścigiem, w którym ponownie zakończyliśmy wyścig daleko od zdobycia punktów. Podczas wznowienia wyścigu doznaliśmy uszkodzeń samochodu, co nieco nas cofnęło w stawce i w rezultacie straciliśmy osiągi. Mimo to nie jesteśmy tam, gdzie chcielibyśmy być – co zostało podkreślone na Suzuce – i musimy nadal naciskać, aby wprowadzać ulepszenia. Są jednak też pozytywne aspekty, które możemy wyciągnąć z wprowadzenia pierwszych ulepszeń w samochodzie, co jest krokiem we właściwym kierunku. Musimy po prostu kontynuować te wysiłki we wszystkich obszarach samochodu. Zespół stale ciężko pracuje, aby wprowadzać aktualizacje, zapewniające większą wydajność, ponieważ na tym etapie nie jesteśmy jeszcze blisko miejsca, w którym chcielibyśmy być. W zeszłym tygodniu spędziłem dobre kilka dni w Enstone, odwiedzając zespół i przygotowując się w symulatorze. Widzę w ekipie wielu zmotywowanych ludzi i wiem, że będziemy dalej działać razem.

 

Ponownie w Chinach

Nie mogę się doczekać powrotu do Chin po pięciu latach nieobecności. Tor jest dość wyjątkowy, ponieważ ma długie proste i kilka bardzo długich zakrętów. Jest wiele wyzwań i ciekawie będzie zobaczyć warunki na torze, biorąc pod uwagę, że minęło tyle lat, odkąd ścigała się na nim Formuła 1. Jest to Weekend Sprintu, pierwszy w roku i pierwszy w nieco nowej odsłonie, dlatego będziemy starali się maksymalnie wykorzystać wszelkie możliwości, jakie się pojawią. Musimy być na dobrej drodze już od pierwszej sesji treningowej, aby zwiększyć nasze szanse w weekend wyścigowy. Skupiamy się głównie na tym, aby nadal naciskać tak mocno, jak to możliwe, zachować koncentrację i motywację, by dogonić resztę stawki.

 

 

Statystyki Pierre'a w Grand Prix Chin

Starty w Chinach: 2

Punkty w Chinach: 8

Średnia punktów: 4

Najlepsza pozycja na starcie: 6. (2019)

Najlepszy wynik: 6. (2019)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 32.930 s (2019)

Najszybsze okrążenie: 1 min 34.742 s (2019)

 

Czy wiesz, że?

Pierre ustanowił najszybsze okrążenie podczas ostatniego Grand Prix Chin w 2019 roku, które było zarazem tysięcznym Grand Prix w historii Formuły 1.

 

Terminy sesji

Piątek, 5 kwietnia

05:30-06:30 – Pierwszy trening FIA Formuły 1

09:30-10:30 – Kwalifikacje do wyścigu sprinterskiego FIA Formuły 1

 

Sobota, 6 kwietnia

05:00-06:00 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 1

09:00-10:00 – Kwalifikacje do wyścigu głównego FIA Formuły 1

 

Niedziela, 7 kwietnia

09:00-11:00 – Wyścig główny FIA Formuły 1

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności