Alpine A110 Rallye GT+ wkracza na scenę

  • Rodzina współczesnych samochodów Alpine A110 z radością wita pojawienie się A110 Rallye GT+ wraz z wersjami Cup, GT4 i Rally.
  • Alpine A110 Rallye GT+ jest wynikiem doświadczeń zgromadzonych przez model A110 Rally i jest już homologowany i dostępny do zamówienia.
  • Ten najnowszy model, przeznaczony dla prywatnych zespołów i kierowców, będzie dostępny w akcji już w najbliższy weekend podczas Rajdu Antibes na Lazurowym Wybrzeżu.

Najnowszy członek odnoszącej sukcesy dynastii samochodów rajdowych Alpine, Alpine A110 Rallye GT+ jeszcze bardziej wpisuje się w DNA marki Alpine, nawiązując do tradycji Berlinette i Alpine A110 Rally.

 

Alpine A110 Rally – historia sukcesu

Ogłoszony w maju 2019 r. powrót Alpine do rajdów szybko wywołał powszechny entuzjazm wśród zawodników, entuzjastów i obserwatorów sportów motorowych, a wyniki przekroczyły wszelkie wyznaczone cele.

Zaprojektowana przez Signatech zgodnie z ogólnym zarysem określonym przez Alpine, wersja A110 Rally wykorzystuje lekkie i zwinne aluminiowe podwozie Alpine A110 GT4 i Cup. Jako pochodna modelu produkcyjnego, został on zmodyfikowany, aby spełnić specyficzne wymagania nowego rynku, w szczególności poprzez dodanie trójdrożnego układu zawieszenia z hydraulicznymi ogranicznikami, hamulców Brembo i elementów bezpieczeństwa specyficznych dla tej dyscypliny. W połączeniu z sześciobiegową sekwencyjną skrzynią biegów (plus bieg wsteczny) z mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu, 4-cylindrowy silnik turbo o pojemności 1,8 litra został specjalnie przygotowany pod kątem rajdów.

Wyczekiwany A110 Rally odniósł natychmiastowy sukces. Zwyciężył w swoim debiucie w Rajdzie Le Touquet Pas-de-Calais 2020, a następnie zdobył trzy tytuły w Rajdowych Mistrzostwach Francji z napędem na dwa koła FFSA i dwa Puchary FIA R-GT. Często walcząc z czołowymi samochodami z napędem na cztery koła, Alpine A110 Rally zwyciężył także w Rajdowych Mistrzostwach Francji i Rajdowym Pucharze Hiszpanii.

 

Rallye GT+, wyraz najwyższego potencjału

Dysponując siłą niezbędną do konkurowania na najwyższym poziomie, Alpine przygotowuje się do osiągnięcia kolejnego kamienia milowego. Zawsze szukając sposobów na zwiększenie swojego niesamowitego potencjału, firma Signatech wykorzystała swoje pierwsze lata doświadczenia i wnioski, aby przygotować model A110 Rallye GT+.

Ta wersja została skrupulatnie ulepszona, aby uczynić ją potężniejszą niż kiedykolwiek. Wśród nowych elementów przeprojektowany przód obejmuje m.in. nowy zderzak, zapewniający dalsze korzyści aerodynamiczne przy jednoczesnej poprawie chłodzenia. Zaślepka tylnego okna wykonana została z włókna węglowego, pojawiło się także kompletne skrzydło, które łączy w sobie estetykę i wydajność.

Od strony technicznej szczególną uwagę zwrócono na krzywą momentu obrotowego silnika i wydłużenie trzech najwyższych biegów w celu optymalizacji osiągów, które rozwijają się do 330 KM. Ulepszono chłodnicę międzystopniową, kolektor i wydech, a także zastosowano nową turbosprężarkę. Model ten jest również wyposażony w karbonową skrzynię powietrzną, odwrócone wsporniki chłodnicy i opcjonalny hamulec ręczny ze zsynchronizowanym zwalnianiem sprzęgła.

 

Już dostępny

Dzięki ponad ćwierć wieku doświadczenia w wyścigach firmy Signatech, Alpine A110 Rallye GT+ zostało zaprojektowane z myślą o łatwości obsługi dla prywatnych zespołów. Faza dostrajania, która trwała przez ostatnie kilka tygodni, została już zakończona i jednomyślne opinie podkreślają coraz lepsze osiągi, ergonomię i wszechstronność samochodu.

Poprzez Signatech Automobiles oraz za pośrednictwem Team FJ, dystrybutora Signatech Alpine, przyjmowane są obecnie zamówienia. Nie zapomniano o obecnych właścicielach Alpine A110 Rally, ponieważ wszystkie ulepszenia są dostępne w zestawie oferującym kilka poziomów opcji.

Prace prowadzone we współpracy z Fédération Française du Sport Automobile umożliwiły zakończenie w środę procesu homologacji w kategorii GT Plus. A110 Rallye GT+ zadebiutuje w rajdzie w najbliższy weekend w rękach Raphaëla Astiera wraz z jego zespołem podczas Rallye Antibes Côte d'Azur. W dniach 9–11 maja w ramach wydarzenia odbędzie się także druga runda rajdu Trophée Alpine Elf Rallye, a event ten gościć będzie park serwisowy składający się wyłącznie z samochodów Alpine A110 Rally.

 

WYPOWIEDZI

Lionel Chevalier, dyrektor techniczny Signatech

„Alpine A110 Rally to wyjątkowy samochód, biorąc pod uwagę jego sukcesy komercyjne, konkurencyjne i popularność, zdobycie tytułów krajowych i międzynarodowych oraz ogromną rzeszę fanów wśród widzów. Postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie, które zdobyliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w rajdach, oraz opinie od kierowcy i zespołów, które go prowadziły, aby ulepszyć ten samochód. Z roku na rok konkurencja jest coraz lepsza, więc musimy dalej udoskonalać produkt, jeśli mamy nadzieję ponownie być pretendentem do bycia liderem klasyfikacji generalnej na naszych ulubionych odcinkach. Aby zmniejszyć koszty, A110 Rallye GT+ bazuje na modelu A110 Rally, spełniając jednocześnie wymogi homologacyjne FFSA, co daje nam większą swobodę i umożliwia zaoferowanie zestawu do konwersji naszym obecnym klientom. W rezultacie pojazd ten zademonstruje swoje zalety na najlepszych rajdach we Francji, Hiszpanii i krajach Beneluksu. Projekt wystartował jesienią ubiegłego roku i osiągnęliśmy wszystkie niezbędne kamienie milowe, aby Raphaël Astier zasiadł za kierownicą w tym tygodniu w Antibes, co stanowi prawdziwy ukłon w stronę zwycięstwa Nicolasa Ciamina w klasyfikacji generalnej w sezonie 2021!”

 

Alpine A110 Rally

Specyfikacja techniczna

- Silnik turbo 1,8 l; 320 do 330 KM (w zależności od benzyny)

- 6-biegowa sekwencyjna skrzynia biegów

- Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu

- Regulowany system przeciwdziałający opóźnieniom

- Programowalna kontrola trakcji (sześć poziomów i kontrola startu)

- Trójdrożne amortyzatory hydrauliczne ALP Racing Suspension

- Regulowane stabilizatory

- Zaciski Brembo 4-tłoczkowe przód i tył

- Układ hamulcowy Bosch Motorsport ABS

- Niestandardowy hamulec ręczny

- Kierownica ze zintegrowanymi elementami sterującymi i wyświetlaczem; Łopatka zmiany biegów XAP

- Klatka bezpieczeństwa zatwierdzona przez FIA

- Niestandardowe fotele kubełkowe + 6-punktowe pasy Sabelt

- Ogniwo paliwowe o pojemności 72 litrów, zatwierdzone przez FIA FT3

- Waga: 1100 kg

 

Opcje i akcesoria

- Zestaw oświetleniowy

- Pakiet wyposażenia wnętrza

- Oprogramowanie pakietowe

- Lakier w kolorze Alpine blue

 

Cena: samochód od 205 000 euro plus VAT, zestaw od 35 000 euro plus VAT

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności