Alpine Alpenglow Hy4: jeżdżący prototyp z silnikiem spalinowym napędzanym wodorem, który zachwyci fanów sportów motorowych

  • Pierwsza wersja prototypu Alpine Alpenglow (nazwana Hy4) zostanie zaprezentowana na torze Spa-Francorchamps w dniu 10 maja 2024 r., a następnie 11 maja po raz pierwszy wyjedzie na tor, aby wziąć udział w 6-godzinnym wyścigu długodystansowym TotalEnergies 6 Hours of Spa-Francorchamps. Weźmie także udział w przejazdach demonstracyjnych podczas 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans w dniach 14 i 15 czerwca 2024 r.
  • Kontynuując tworzenie samochodu koncepcyjnego Alpine Alpenglow, zaprezentowanego na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu w 2022 r., jeżdżące laboratorium na kółkach w postaci Alpine Alpenglow Hy4 udowadnia, poruszając się po torze wyścigowym, że osiągi i zrównoważony rozwój idą w parze z dodatkowym dreszczem, jaki daje dźwięk silnika spalinowego. Jego nazwa łączy w sobie koncepcję wodoru „Hy” i czwórkę” reprezentującą 4 cylindry.
  • Alpine łączy innowacje środowiskowe i wydajność dzięki technologii silników spalinowych wodorowych. Technologia ta oferuje nowe podejście do dekarbonizacji wyścigów samochodowych i możliwą drogę dla samochodów sportowych.
  • Alpenglow jest obecnie wyposażony w 4-cylindrowy silnik rozwojowy, co stanowi fazę roboczą przed prezentacją całkowicie nowego silnika V6, zaprojektowanego specjalnie do zasilania wodorem, opracowanego w całości przez firmę Alpine. Ta wersja silnikowa zostanie zaprezentowana w drugiej wersji modelu, która pojawi się przed końcem roku.
  • Napędzany wodorem prototyp Alpine Alpenglow Hy4 udoskonala swoją konstrukcję, nawiązując do przyszłego Hypercara, wypełniając lukę między wyścigami a samochodami drogowymi. Ma teraz dwumiejscowy kokpit i wykorzystuje kilka funkcji współgrających z osiągami, takich jak odpowiednia wyścigowa kierownica i nowe felgi, dające poczucie prędkości. Jego design skrywa także wiele wskazówek, dotyczących przyszłych ewolucji stylistycznych marki.

W centrum uwagi Salonu Samochodowego w Paryżu w 2022 r. firma Alpine zaprezentowała koncepcję Alpenglow, prawdziwy manifest przyszłych kierunków marki w zakresie projektowania i zrównoważonych innowacji, „matkę wszystkich przyszłych modeli Alpine”. Ten pionierski model ucieleśnia ciągłe badania marki nad napędzanymi wodorem silnikami spalinowymi do samochodów sportowych, oferującymi potencjał wysokich osiągów zarówno na drodze, jak i podczas zawodów, zgodnie z ambitnymi celami marki w zakresie dekarbonizacji. Alpine jest zatem gotowa na ewentualne zmiany w przyszłych przepisach.

Dziś Alpine Alpenglow Hy4 nie jest już tylko samochodem koncepcyjnym, ale stał się laboratorium na kółkach, zaprojektowanym jako samochód wyścigowy z karbonową skorupą i 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2,0 litra z turbodoładowaniem, rozwijającym moc 340 KM.

Po prezentacji na torze w dniu 10 maja Alpine Alpenglow Hy4 zadebiutuje publicznie 11 maja 2024 r. przed 6-godzinnym wyścigiem endurance – TotalEnergies 6 Hours of Spa-Francorchamps (FIA WEC) – i ponad 70 000 widzów. Będzie to doskonała okazja, aby zademonstrować entuzjastom sportów motorowych, w jaki sposób napędzany wodorem silnik spalinowy utrwala dźwięki i wibrację, które stanowią emocjonalne aspekty samochodu wyścigowego. Wrażenie potęguje bardzo spektakularny design Alpine Alpenglow Hy4, który w tej wersji jest jeszcze bardziej udoskonalony. Alpine Alpenglow Hy4 odbędzie również przejazdy demonstracyjne podczas 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans w dniach 14 i 15 czerwca 2024 r.

Znaczenie nazwy Alpenglow nabiera absolutnego znaczenia w przypadku tego ruchomego laboratorium: zjawisko optyczne, które rzuca świecące światło na góry przed wschodem słońca, doskonale symbolizuje świt nowego świata.

„W ramach naszego aktywnego udziału w dekarbonizacji sportów motorowych postrzegamy wodorowy silnik spalinowy jako niezwykle obiecujące rozwiązanie. Wiemy, że wodór będzie istotnym krokiem w dekarbonizacji kolejnych generacji samochodów Endurance i może być również będzie stosowany w samochodach Formuły 1, w szczególności poprzez przejście na magazynowanie cieczy w celu uzyskania większej zwartości i wydajności. Prototyp Alpenglow doskonale to ilustruje, będąc prawdziwym laboratorium technologicznym do opracowywania przyszłych silników wodorowych”Bruno Famin, wiceprezes Alpine Motorsports.

 

Grupa Renault: prawdziwe zaangażowanie w wodór i technologie uzupełniające

Rozwiązanie wodorowe jest rozważane na różne sposoby w całej Grupie Renault, przyczyniając się do osiągnięcia celów neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w Europie do 2040 r. i na całym świecie do 2050 r.

  • Dzięki HYVIA (spółce joint venture z Plug) Grupa Renault oferuje kompletny i unikalny ekosystem, obejmujący lekkie pojazdy użytkowe, napędzane ogniwami paliwowymi, stacje ładowania wodorowego, finansowanie floty i usługi serwisowe.
  • Grupa Renault opracowuje także silniki spalinowe wodorowe do użytku komercyjnego o dużej mocy poza miastem i do specjalnych celów sportowych.
  • Marka Renault pracuje także nad technologią hybrydową, która łączy silnik elektryczny z wodorowym wzmacniaczem zasięgu, zasilanym ogniwem paliwowym.
  • Alpine mocno wierzy w rolę sportów motorowych jako akceleratora rozwoju przyszłych technologii mobilności. Silnik spalinowy napędzany wodorem to niezwykle obiecujące rozwiązanie do zastosowań wyścigowych i drogowych. Oprócz wodorowej wersji Alpenglow, firma Alpine przygotowuje się na ekscytujące czasy, wprowadzając na rynek siedem nowych modeli elektrycznych do 2030 r., począwszy od tego roku i Alpine A290 – sportowego samochodu miejskiego i pierwszego modelu elektrycznego z garażu marzeń Alpine Dream Garage.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności