Grand Prix Emilii-Romanii 2024 – zapowiedź weekendu wyścigowego

Zespół BWT Alpine F1 udaje się do Imoli na 7. rundę Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2024, Grand Prix Emilii-Romanii.

W zapowiedzi zespołu przed Grand Prix Emilii-Romanii:

 

  • Bruno Famin wspomina Miami i zapowiada Grand Prix Emilii-Romanii.
  • Esteban Ocon i Pierre Gasly rozmawiają o powrocie do Imoli i złożeniu hołdu Ayrtonowi Sennie.
  • FIA Formula 3 i FIA Formula 2 wracają do akcji, towarzysząc w ten weekend Grand Prix Formuły 1.

 

 

Bruno Famin, szef zespołu:

 

Postęp i punkty

Pierwszy punkt sezonu w Miami pokazuje, że po bardzo trudnym początku sezonu robimy postęp. W ostatnich dwóch wyścigach zaprezentowaliśmy niewielki wzrost konkurencyjności i pokazaliśmy możliwości ścigania się na bardziej zachęcających pozycjach na torze. Nawet jeśli częściowo wynika to ze specyfiki toru, udało nam się odblokować pewną wydajność dzięki naszym ulepszeniom. W ciągu najbliższych kilku wyścigów nie będziemy wprowadzać żadnych znaczących usprawnień, ale nadal mocno naciskamy w fabrykach, aby ulepszyć samochód i uzyskać większe osiągi.

 

Europejska wycieczka

W ten weekend odbędzie się nasz pierwszy europejski wyścig w sezonie i czeka nas powrót na konwencjonalny tor. Imola jest synonimem Formuły 1, to naprawdę legendarny tor. Jest bardzo szybki, ciasny, wymagający i wspaniale jest nadal ścigać się na tych kultowych obiektach. Wracamy do normalnego weekendu wyścigowego bez sprintu, więc naszym celem będzie konstruktywny piątek i dobre przygotowanie się na pozostałą część weekendu, kiedy liczy się każdy rezultat. Poza Kanadą jest to początek intensywnego okresu w kalendarzu, pełnego wyścigów w Europie aż do przerwy letniej. Ważne jest, aby zespół pozostał skupiony i naciskał na fabryki, aby zwiększyć wydajność samochodu, co jest naszym naturalnym celem.

 

 

Esteban Ocon

 

Wysiłek zespołowy

Patrząc wstecz na ostatni wyścig w Miami, miło było w końcu zdobyć punkt i poprawić wynik w sezonie. Czuję, że powoli zbliżamy się do punktów i robimy postępy w ostatnich wyścigach, aż w końcu w Miami pokazaliśmy się i zyskaliśmy małą nagrodę. Wszyscy w zespole mają wysoką motywację i nadal naciskają pomimo trudnego początku sezonu. Nie możemy jednak zadowalać się w pełni walką o drobne punkty. Przed nami jeszcze długa droga, a nasi konkurenci nie stoją w miejscu. Musimy wykorzystać ten wynik, aby zyskać dodatkową motywację, nie poddawać się i robić postępy.

 

Powrót do Europy

Po sześciu wyścigach wyjazdowych rozpoczynających sezon powrót do Europy jest ekscytujący. Na początek Imola, gdzie niestety w zeszłym roku nie ścigaliśmy się z powodu powodzi w regionie. Mam miłe wspomnienia z wyścigów we Włoszech, szczególnie w kartingu i zawsze lubię tam wracać. Fani są pełni pasji i wiedzy. Być może na trybunach ubierają się w inne kolory niż my, ale i tak można poczuć ich energię! Tor w Imoli jest bardzo szybki i płynny, a miejscami bardzo techniczny, szczególnie jeśli chodzi o jazdę po krawężnikach i przyczepność. Zawsze starasz się utrzymać minimalną prędkość na zakrętach i musisz zachować równowagę podczas agresywnej jazdy na krawężnikach, nie powodując niepokojenia samochodu.

 

Tydzień do zapamiętania

W tym roku przypada 30. rocznica śmierci Ayrtona Senny i wiem, że każdy zespół i kierowca będzie składał wyrazy szacunku w ten weekend. Ayrton to legenda i ikona naszego sportu, to kierowca, który podniósł poprzeczkę pod względem szybkości i zaangażowania. Oglądając ponownie niektóre swoje okrążenia z pole position, zawsze był na granicy możliwości i popędzał samochód w zakrętach. Niesamowicie się to ogląda! Po raz pierwszy wracamy także do Imoli po niszczycielskich powodziach w zeszłym roku, które spowodowały tak wiele zniszczeń i zmusiły do przesiedlenia tak wielu ludzi w regionie Emilia-Romania. To będzie tydzień refleksji i wspaniale będzie ponownie spotkać się z fanami. Mam nadzieję, że uda nam się zapewnić im wspaniałe widowisko.

 

Statystyki Estebana w Grand Prix Japonii

Starty na Imoli: 3

Punkty na Imoli: 2

Średnia punktów: 0,6

Najlepsza pozycja na starcie: 9. (2021)

Najlepszy wynik: 9. (2021)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 15.201 s (2020)

Najszybsze okrążenie: 1 min 19.417 s (2021)

 

Czy wiesz, że?

Esteban wywalczył pole position na torze Imola w Mistrzostwach Europy FIA F3 w październiku 2014 r., będąc na drodze do zdobycia mistrzostwa w tym sezonie.

 

Pierre Gasly

 

Zbliżając się do granicy

Ostatecznie Miami, przynajmniej z mojej strony, było słodko-gorzkie. W wyścigu zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby rywalizować o punkty. Ostatecznie, biorąc pod uwagę inne czynniki, które nie układały się po naszej myśli, oznaczało to, że straciliśmy szansę. Prawdę powiedziawszy, głównym pozytywem był fakt, że zespół zdobył punkty jednym samochodem po raz pierwszy w tym sezonie. Myślę, że to naprawdę miłe dla zespołu. To wielki wzrost pewności siebie dla wszystkich w Enstone i Viry, który mimo wszystko służy jako wskaźnik, że jako zespół jesteśmy daleko od tego, gdzie powinniśmy być. Musimy dalej ciężko pracować i stale zwiększać osiągi samochodu. Wyciągniemy pozytywne wnioski, kiedy tylko będziemy mogli, ale ogólnie rzecz biorąc, dwa ostatnie weekendy wyścigowe dały nam znacznie lepsze wyniki niż kilka pierwszych wyścigów.

 

Euro

Imola oznacza początek kilku pracowitych miesięcy w Europie – z przerwą na Kanadę – dla Formuły 1. Szkoda było przegapić zeszłoroczny wyścig z powodu powodzi w regionie. W tym roku będziemy ścigać się, mając w pamięci wszystkich tych, których to dotknęło. Imola to fantastyczny tor w kalendarzu i jedno z tych miejsc, które jednoznacznie kojarzą się ze sportem motorowym i Formułą 1. Miejscami jest techniczny, charakteryzuje się dużą prędkością przez cały czas i zazwyczaj zapewnia dobre ściganie, nawet na krótkim okrążeniu. Wracamy do normalnego weekendu wyścigowego po sprintach w czasie dwóch ostatnich weekendów. Musimy być na dobrej drodze od początku piątku i zająć konkurencyjną pozycję przed najważniejszymi kwalifikacjami.

 

Senna Sempre

Ten weekend będzie wyjątkowy z wielu powodów, między innymi dlatego, że będziemy wspominać legendarnego Ayrtona Sennę 30 lat od jego tragicznej śmierci. Będę składał hołd jednemu z moich sportowych bohaterów – i inspiracji do rozpoczęcia ścigania – nosząc specjalny kask Senny podczas Grand Prix Emilii-Romanii. Po wyścigu mój kask zostanie sprzedany na aukcji, aby zebrać pieniądze dla Fundacji Ayrtona Senny, której celem jest wspieranie edukacji dzieci w Brazylii. Kilka tygodni temu miałem zaszczyt prowadzić pierwszy samochód Formuły 1 Senny, Toleman z 1984 r., na torze Silverstone. To był naprawdę wyjątkowy dzień i coś, co zapamiętam do końca życia. To będzie weekend Grand Prix pełen wielu emocji, gdy będziemy wspominać Sennę na torze w Imola.

 

Statystyki Pierre'a w Grand Prix Emilii-Romanii

Starty na Imoli: 3

Punkty na Imoli: 8

Średnia punktów: 2,6

Najlepsza pozycja na starcie: 4. (2020)

Najlepszy wynik: 7. (2021)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 14.502 s (2020)

Najszybsze okrążenie: 1 min 18.782 s (2021)

 

Czy wiesz, że?

12. miejsce Pierre’a na starcie w Miami było najlepszą pozycją startową Alpine w Grand Prix w tym sezonie.

 

Alpine Academy

Alpine Academy będzie w najbliższy weekend wspierać Formułę 1 na Imoli, powracając do ścigania się na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari w 4. rundzie FIA Formuły 2 i 3. rundzie FIA Formuły 3.

Victor Martins (ART Grand Prix) po raz pierwszy jedzie na Imolę w FIA Formule 2, choć zdobył podium w wyścigu sprinterskim na tym torze w 2022 r. w drodze do zwycięstwa w mistrzostwach FIA Formuły 3. Francuski kierowca wyruszy na tor, aby utrzymać dynamikę z drugiej rundy w Melbourne, gdzie zademonstrował swoje umiejętności wyścigowe, awansując przez cały weekend na torze o 27 pozycji i zapewniając sobie pierwsze punkty w roku. Kush Maini (Invicta Racing) zajmuje obecnie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców FIA Formuły 2, po zdobyciu drugiego podium w wyścigu sprinterskim w Melbourne.

Gabriele Minì (PREMA Racing), Nikola Tsolov (ART Grand Prix) i Sophia Flörsch (Van Amersfoort Racing) wystartują w 3. rundzie FIA Formuły 3. Gabriele zajmuje trzecie miejsce w mistrzostwach po zdobyciu pierwszego podium w sezonie w Melbourne, natomiast Nikola i Sophia powrócą na tor po trudnym weekendzie, jaki ich spotkał podczas ich ostatniego pobytu w Australii. Wszyscy trzej kierowcy będą chcieli jak najlepiej wykorzystać weekend, rozpoczynając sezon w Europie.

 

 

Terminy sesji

Piątek, 17 maja

09:55-10:40 – Trening FIA Formuły 3

11:05-11:50 – Trening FIA Formuły 2

13:30-14:30 – Pierwszy trening FIA Formuły 1

15:05-15:35 – Kwalifikacje FIA Formuły 3

16:00-16:30 – Kwalifikacje FIA Formuły 2

17:00-18:00 – Drugi trening FIA Formuły 1

 

Sobota, 18 maja

10:05-10:50 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 3

12:30-13:30 – Trzeci trening FIA Formuły 1

14:15-15:05 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 2

16:00-17:00 – Kwalifikacje FIA Formuły 1

 

Niedziela, 19 maja

08:30-09:20 – Wyścig główny FIA Formuły 3

10:00-11:05 – Wyścig główny FIA Formuły 2

15:00-17:00 – Wyścig FIA Formuły 1

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności