Grand Prix Emilii-Romanii 2024 – podsumowanie wyścigu

Przebieg wyścigu

Esteban wystartował z pozycji P12 na nowym komplecie pośrednich opon. Na 25. okrążeniu zjechał na pit stop po nowy komplet twardych opon. Do mety dojechał na pozycji P14. Najszybsze okrążenie: 1 min 21.304 s.

 

Pierre rozpoczął wyścig z pozycji P15 na komplecie nowych opon miękkich. Na 8. okrążeniu pojawił się w alei serwisowej, by założyć nowy komplet twardych opon. Ponownie w boksach pojawił się na 30. okrążeniu, sięgając po nowe, pośrednie opony. Do mety dojechał na pozycji P16. Najszybsze okrążenie: 1 min 21.371 s.

 

Wypowiedzi

Esteban Ocon:

„Dzisiejszy wyścig był trudny i ogólnie był to trudny weekend. Ostatecznie zabrakło nam tempa, aby rywalizować oraz szybkości do ataku i obrony, co ograniczyło nasze możliwości w wyścigu. Udało nam się utrzymać pozycję na początku, ale na początku pierwszej rundy mieliśmy problemy z utrzymaniem Lance’a [Strolla] z tyłu. Kiedy nas minął, odsunął się i nie mogliśmy utrzymać kontaktu z innymi. Próbowaliśmy przedłużyć nasz pierwszy przejazd, aby skorzystać na tym, że którykolwiek zespół zgłosi się do pit-stopu w późniejszym terminie, ale tak się nie stało. W ten weekend nie braliśmy udziału w walce, ale nie poddajemy się. W przyszłym tygodniu wybierzemy się ponownie do Monako. Mam świetne wspomnienia z zeszłego roku, więc jedziemy tam z pozytywnym nastawieniem”. 

Pierre Gasly:

„Niestety, dzisiaj nie poszło nam dobrze. Nie byliśmy wystarczająco szybcy, aby konkurować wyżej w stawce, a nasza zamierzona strategia była zbyt odległa, aby się opłacić, biorąc pod uwagę przebieg wyścigu. Ogólnie jednak wydawało się, że samochód był mniej konkurencyjny niż wczoraj, więc jako zespół musimy rozważyć, co mogliśmy zrobić lepiej. Poza tym samochód spisał się na tym torze bardziej stabilnie przez cały weekend, więc musimy się upewnić, że wykorzystaliśmy czynniki, które możemy odpowiednio kontrolować. Nie mogę się teraz doczekać Monako, mamy wiele do przeanalizowania w ciągu najbliższych kilku dni, aby upewnić się, że wyjedziemy na ulice Monte Carlo przygotowani”. 

Bruno Famin, szef zespołu:

„Dzisiejszy wyścig na torze Imola był trudny dla zespołu. Brakowało nam tempa, a alternatywna strategia, którą wypróbowaliśmy z Pierre’em, nie zadziałała, ponieważ na torze nie było żadnych incydentów. Liderzy wyścigu byli dziś bardzo szybcy i już na początku złapano nas niebieskimi flagami, co kosztowało nas dodatkowy czas. Musimy skupić się na własnych wynikach i przeanalizować dane, aby zrozumieć deficyt tempa wyścigowego. Kontrolować możemy jedynie te obszary, nad którymi panujemy i które rozumiemy. Za tydzień wracamy do legendarnego Monako. To wyścig, który wiąże się z miłymi wspomnieniami dla zespołu z zeszłego roku i nie możemy się doczekać, aby ścigać się tam ponownie zmotywowani i z pozytywnym nastawieniem, dążąc do dobrego wyniku”.

 

Klasyfikacja generalna

Klasyfikacja kierowców:

1. Max Verstappen – Red Bull Racing – 161 punktów
2. Charles Leclerc – Scuderia Ferrari – 113 punktów
3. Sergio Perez – Red Bull Racing – 107 punktów

15. Esteban Ocon – BWT Alpine F1 Team – 1 punkt
19. Pierre Gasly – BWT Alpine F1 Team – 0 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów:

1. Red Bull Racing – 268 punktów
2. Scuderia Ferrari – 212 punktów
3. McLaren – 154 punkty
4. Mercedes – 79 punktów
5. Aston Martin – 44 punkty
6. Visa CashApp RB – 20 punktów
7. Haas – 7 punktów
8. BWT Alpine F1 Team – 1 punkt
9. Williams – 0 punktów
10. Kick Sauber – 0 punktów

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności