Alpine A424 wystartują w 24-godzinnym wyścigu Le Mans z piątego i dziewiątego miejsca na starcie

  • Alpine miało produktywny czwartek, kończąc przygotowania na torze do 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans.
  • Kwalifikując się w Hyperpole z Paulem-Loupem Chatinem, A424 z numerem 35 wystartuje z piątego miejsca na starcie, a samochód z numerem 36 zajmie dziewiąte miejsce.
  • Alpine Endurance Team i jego dwie załogi przygotowują się teraz do podjęcia wyzwania, jakim jest wyścig, który rozpocznie się w sobotę o 16:00.

Po środowych swobodnych sesjach treningowych i kwalifikacjach zawodnicy odbyli jeszcze dwie sesje treningowe, przedzielone 30-minutowym Hyperpole dla ośmiu najlepszych samochodów w każdej kategorii, aby określić ich pozycje na starcie 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Kilka godzin po kluczowym momencie dla Alpine, związanym z zaprezentowaniem Alpine A290, Les Bleus wrócili na tor o 15:00. Zespół kontynuował prace nad ustawieniami wyścigu, realizując program oparty na długich przejazdach w celu zbadania ewolucji opon. Obydwa tria bardzo się starały, pilnie zbierając informacje przez 80 okrążeń.

Czwarty w środowych kwalifikacjach Paul-Loup Chatin wsiadł za kierownicę Alpine A424 nr 35 na torze Hyperpole o 20:35. Jego pierwszy czas przejazdu na miękkich oponach został odrzucony z powodu naruszenia limitu toru. Po drugiej próbie zajął szóste miejsce, po czym poprawił swój wynik do 3 m 26,320 s i awansował na czwarte miejsce.

Następnie Paul-Loup Chatin wrócił do boksów po nowy komplet miękkich opon, ale czerwona flaga pojawiła się na jego okrążeniu rozgrzewkowym, gdy BMW nr 15 zgasło. Będąc liderem po wznowieniu sesji, przezwyciężył trudności i poprawił wynik do 3m 25,713 s, jednak rywale zepchnęli go z powrotem na szóste miejsce. Jednakże załoga nr 35 wystartuje z piątego miejsca na starcie po nałożeniu kary na Cadillaca nr 2 podczas 6-godzinnego wyścigu TotalEnergies na torze Spa-Francorchamps. Numer 36 wystartuje z dziewiątego miejsca.

Dzień zakończył się ostatnią sesją treningową, po której spadły pierwsze krople deszczu. Charles Milesi, Ferdinand Habsburg i Paul-Loup Chatin na zmianę jechali w samochodzie o numerze 35, aby potwierdzić ostateczne poprawki, podobnie jak Nicolas Lapierre, Matthieu Vaxiviere i Mick Schumacher w hypercarze z numerem 36.

W piątek kierowcy będą dostępni w centrum Le Mans podczas tradycyjnej parady, którą otworzy Alpine Alpenglow Hy4, która następnie weźmie udział w zaplanowanej na sobotę demonstracji wodorowej na torze Circuit de la Sarthe. Zespół Alpine Endurance Team powróci na tor w sobotę w południe na rozgrzewkę, po której o godzinie 16:00 rozpocznie się 24-godzinny wyścig Le Mans pod przewodnictwem ambasadora Alpine ds. równości szans, Zinédine Zidane.

 

WYPOWIEDZI

#35

Charles Milesi

„Paul-Loup przejechał wczoraj doskonałe okrążenie, aby zapewnić nam miejsce w Hyperpole. Ostatecznie wystartujemy z piątego miejsca w bardzo wymagających warunkach pogodowych. To będzie prawdziwe wyzwanie, ale jesteśmy na dobrej pozycji, aby uniknąć zagrożeń na początku. To będzie wyścig, w którym będziemy musieli zachować ostrożność i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka, aby osiągnąć nasz główny cel: ukończyć wyścig”.

 

#36

Mick Schumacher

„W ciągu ostatnich dwóch dni odkryłem nocą 24-godzinny tor Le Mans. Razem z zespołem przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia podczas testów w Motorland Aragón, co znacznie ułatwiło mi aklimatyzację do tych wyjątkowych warunków. Naprawdę podobało mi się to, ponieważ atmosfera jest tu zupełnie inna od wszystkiego, czego doświadczyłem wcześniej. Zapowiada się ekscytujący wyścig i nie mogę się go doczekać”.

 

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Endurance Team

„Dzisiejszy dzień pozwolił nam nauczyć się kilku nowych rzeczy w ramach przygotowań do wyścigu, szczególnie dzięki czwartemu treningowi swobodnemu, w chłodnych warunkach, które możemy napotkać ponownie w sobotni wieczór. Po przerwie związanej z Hyperpole naszym celem było szybkie ponowne skupienie się na naszym prawdziwym celu. Musimy pozostać skupieni i ciężko pracować, ponieważ wciąż mamy wiele do zrobienia przed rozpoczęciem wyścigu w sobotnie popołudnie”.

 

PODSUMOWANIE CZWARTKU

3. sesja treningowa

10. Alpine Endurance Team #36 3 m 28.879 s (41 okrążeń)
13. Alpine Endurance Team #35 3 m 29.373 s (39 okrążeń)

Hyperpole

6. Alpine Endurance Team #35 3 m 25.713 s (9 okrążeń)

4. sesja treningowa

6. Alpine Endurance Team #35 3 m 29.745 s (12 okrążeń)
9. Alpine Endurance Team #36 3 m 30.071 s (13 okrążeń)

 

HARMONOGRAM 24-GODZINNEGO WYŚCIGU LE MANS

Piątek, 14 czerwca

16:30: Parada Alpenglow Hy4 - Le Mans, centrum miasta
16:00-19:00: Parada kierowców – Le Mans, centrum miasta

Sobota, 15 czerwca

12:00-12:15: Warm-up
12:35: Wodorowa demonstracja Alpenglow Hy4 z Zinédine’em Zidane’em jako pasażerem
13:30: Parada Alpine A110 w obecności nowego modelu A290
16:00: Start 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans na znak dany przez Zinédine’a Zidane’a

Niedziela, 16 czerwca

16:00: Finisz 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności