Alpine F1 Team

Od sezonu 2021 zespół Grupy Renault zmieni nazwę na Alpine F1® Bolidy zespołu będą napędzane hybrydowymi silnikami Renault E-TECH.

Poprzez nadanie swojej stajni nazwy Alpine od sezonu 2021 Grupa Renault chce pokazać francuską perfekcję w Formule 1. Alpine jest powszechnie znane z rekordów i sukcesów
w wyścigach długodystansowych i rajdach. Doskonale wpisuje się w wysokie wymagania, prestiż i osiągi Formuły 1.

 

Bolid - Alpine A512

Bolid Alpine A512 składa się z podwozia Alpine A521, opracowanego i wyprodukowanego w Enstone (Wielka Brytania), natomiast jednostkę napędową Renault E-Tech 21 opracowano w Viry-Châtillon (Francja).

Bolid Alpine A521 został pomalowany w kolorach (niebieskiego, białego i czerwonego), które mają  nawiązywać do flagi Francji oraz korzeni marki.

 

 

Alpine A521 - Specyfikacja bolidu

Rozstawa przedniej osi   

1600mm

Rozstaw tylnej osi

1550mm

Długość bolidu

5425mm

Szerokość

2000mm

Wysokość

950mm

Waga

753kg

Silnik

1.6L V6

Całkowita moc

ponad 950KM

 

Zespół Alpine F1

Dwukrotny mistrz świata F1 Fernando Alonso oraz Esteban Ocon zasiądą za kierownicą Alpine A521. Wspierać ich będzie kierowca testowy Guanyu Zhou z Chin.

Nowym Dyrektorem Wyścigowym został Davide Brivio.

Jedną z głównych ról w ekipie Alpine F1 Team odgrywa też Polak. Marcin Budkowski, jako dyrektor wykonawczy zespołu, będzie odpowiadał przed Laurentem Rossim równolegle z dyrektorem sportowym Davide Brivio.

 

Kierowcy

 

Fernando Alonso

Legendarny dwukrotny mistrz świata kierowców Formuły 1, Fernando Alonso, powraca do startu w Formule 1 i Alpine F1 Team w 2021 roku. Dwadzieścia lat po debiucie w królowej motosportu. Fernando jest jednym z najbardziej doświadczonych i odnoszących sukcesy kierowców w historii F1. Na swoim koncie ma 311 startów w Grand Prix i 32 zwycięstwa.

 

Esteban Ocon

Rozpoczyna swój drugi sezon w F1 z francuskim zespołem. Esteban powrócił do Formuły 1 w 2020 roku po roku spędzonym poza padockiem w 2019r. W tym sezonie będzie to czwarta kampania Estebana w Formule 1. Podczas zeszłorocznego Grand Prix Sakhira pierwszy raz w karierze stanął na podium co jest dobrym prognostykiem na zbliżający się sezon.

 

 

Guanyu Zhou

Pozostaje kierowcą testowym zespołu, to już drugi sezon kierowcy pochodzącego z Chin. Zhou będzie ściśle współpracować z zespołem F1 w 2021 roku jako kierowca testowy, będzie brał udział w weekendach wyścigowych, dniach testowych oraz będzie odpowiedzialny za pracę w symulatorze.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności